Skvěle vydařená NVHZ 2021 na BVV

čas vložení: 10.9.2021, 16.53

       Po vynucené dvouleté abstinenci se organizátorům výstavy zdařil skutečně skvělý počin. Odměnou za jejich odvahu a neutuchající víru v uskutečnění tohoto krásného chovatelského stánku svítilo na celý jeho průběh, po nekonečně dlouhých covidových mračnech, vlídné a milé zářijové sluníčko. I Normandskému svazu se tato výstava vydařila. Se ziskem prvenství v soutěži "Miss Sympatie"  pro normandskou jalovici z chovu Statek Zaoral, se šampionkou mezi normandskými dojnicemi z farmy pana Romana Klouzy a s rekordním prodejem Farmářské zmrzliny z automatu a velmi kvalitního normandského A2 BIO mléka též ze Statku Zaoral z Čabové, udělali tito šikovní a pracovití chovatelé radost značnému zástupu návštěvníků, zejména pak dětí. Normandky tak svým výjimečným potenciálem k produkci nejkvalitnějších potravin, ať už z mléka či masa, vzbudily oprávněně i větší zájem mezi chovateli. 

MISS SYMPATIE  NVHZ BRNO 2021

Jalovice Ginger z Čabové  č.395 486 981 po býcích Montfort/Caramba ze Statku Zaoral spolu s vodičem Julií Kopečnou, chovateli manžely Zaoralovými a organizátorkami soutěže Ing. Janou Velechovskou a Ing. Lucií Vymazalovou 

Dlouhodobý cíl snažení normandského svazu a současně zvolené motto pro NVHZ 2021 :

V ČESKU MÁME VYSOCE KVALITNÍ POTRAVINY,  PROČ  JE  NEMÍT JEŠTĚ  KVALITNĚJŠÍ ?

Výsledky soutěžní přehlídky normandského skotu:

Kategorie roční jalovice:   

1.místo  č.444571952 RK-Radim Regina   Montfort/Infinity                                (Bianka Kupšová)   Roman Klouza

2.místo  č.444570952 RK-Radim Radka    Montfort/Uvray                                 (Hanka Cihlářová)   Roman Klouza

3.místo  č.415300981 Róza z Čabové        Montfort/Ibernatus                          (Markéta Mertová)  Statek Zaoral

Kategorie nejlepší vemeno:  

1.místo  č.355610981 Ester z Čabové        Ibernatus/Game Over                     (Daniel Kozumplík)    Statek Zaoral

2.místo  č.398809952 RK-Radim Otylka     Infinity/Uvray                                  (Vratislav Kříž)           Roman Klouza

3.místo  č.385210981 Maruška z Čabové   Arnica/Caramba                             (Marie Míčková)        Statek Zaoral

Kategorie šampionka výstavy:  

1.místo  č.398809952 RK-Radim Otylka     Infinity/Uvray                                  (Vratislav Kříž)           Roman Klouza

2.místo  č.355610981 Ester z Čabové        Ibernatus/Game Over                    (Daniel Kozumplík)   Statek Zaoral

3.místo  č.385210981 Maruška z Čabové   Arnica/Caramba                            (Marie Míčková)        Statek Zaoral

Majitel, syn a vodič od Klouzů s normandskou šampionkou RK-Radim Otylkou č.398809952  Infinity/Uvray

Vítězka nejlepšího vemene Ester z Čabové č.355610981 s Danem Kozumplíkem

v pozadí soudci Ing. Jaroslav Veber a Ing. Marie Koňariková

Nejmladší normanďák Pepča Zaoral s šestinedělní jalovičkou "Tryskovou" Paulou připraven ke startu do ringu. (Paule ty lumpárničky totiž koukají z očí).

 

Duo našich úspěšných juniorů Ludvík Zaoral a Vojtěch Klouza před akcí zaparkovaní v "závodní stáji" se svými favoritkami.

Zato u pultíku s A2 mlékem a sýrovými lahůdkami z BIO dílny Aleny Zaoralové bylo tradičně opravdu živo.

Ovšem největší boom, který zaujal i ČTK a způsobil u Normandského stánku neustávající fronty vyvolala "Farmářská zmrzlina" z A2 BIO mléka normandek z Čabovského Statku Zaoral v Jeseníkách. Výborný nápad Zaoralových a firmy LUNA zmrzlina ČR (výrobce automatického zmrzlinovače s pasterizací mléka uvnitř stroje) umožňuje maximálně zkrátit cestu od nejkvalitnějšího čerstvého mléka z farmy ke spotřebiteli. Navíc žádné další příchutě, sušená mléka, různé tuky, apod. nejsou přidávány. Pouze cukr dextróza, resp. glukóza. To optimálně vyhovuje snahám Svazu chovatelů normandského skotu při jeho šlechtitelském programu v ČR klást mimořádný důraz právě na maximální využití nutriční kvality dědičně podložených produktů normandských zvířat k co možná nejtradičnější a nejrychlejší cestě do lidského žaludku. K tomu patří i produkce tzv. A2 mléka. Normandský svaz má proto jako jediný v ČR kompletně zpracovaný šlechtitelský program, který dokáže chovatelům normandského skotu tuto vlastnost u jejich zvířat garantovat, pokud se pro ni rozhodnou.

Zmrzlinu mezi jinými ochutnal, upřímně pochválil a se zájmem se vyptával i na ekonomické otázky kolem vzniku Farmářské zmrzliny Marian Jurečka. Věcně a bez frází ocenil snahu chovatelů normandského skotu v ČR využít skvělé genetické výbavy těchto zvířat k rozšíření pestrosti a k dalšímu zvýšení kvality nabízených produktů skotu na domácím trhu.

V normandském ležení se právě nakrmilo