Normandky a jabloňový sad. Jako v Normandii

čas vložení: 28.10.2019, 20.02

Typický obrázek z francouzské Normandie je kopcovitý kraj, jabloňové sady s pasoucími se normandkami a starobylými hrázděnými domy. A pak jablečný cider, calvados a skvělé normandské sýry. S podobným záběrem se ale můžeme setkat také u nás. Na Moravě nedaleko Uherského Hradiště. Ve vesnici Vážany, kde "od Buchlova větor věje" mají malou farmu s několika normandkami manželé Křivánkovi. Sýry mají výtečné už nyní ačkoliv nějaký speciálnější typ svého sýru zatím ještě hledají, zkoušejí a vybírají. 

Pavel Křivánek se svými normandkami v jabloňovém sadu.

     Přibližně na 15 hektarech, z nichž nezanedbatelnou část tvoří právě jablečný sad zde Křivánkovi chovají zatím 6 normandských plemenic, a to celoročně ve venkovních podmínkách. Zvířatům to ovšem očividně svědčí, jak jsme mohli vidět při říjnové návštěvě spokojených jalovic i dojnic.

     Mléko pan Křivánek získává do konvové dojačky napájené z převážené elektrocentrály. Mimořádně kvalitní mléko s vysokým obsahem tuku a bílkovin, které dojnice produkují z tradiční pastvy a sena pak manželka zpracovává v čisté a útulné mlékarničce. Kromě plnotučného mléka určeného k prodeji ze dvora zde vytváří také několik druhů výrobků. Jsou to čerstvé sýry, tvaroh a skutečně vynikající pařené sýry a korbáčiky. Mohu potvrdit bez uzardění, že více než úspěšně, jak jsme ochutnali, skvěle konkurují podobným typům sýrů vyráběným pod značkou původní jakosti například na slovenských salaších.

     Nejen místní obyvatelé, ale už i různí přespolní se naučili za kvalitním mlékem a pro výrobky k manželům Křivánkovým docházet.

     Ti by tak ještě rádi rozšířili stádečko normandek asi na 13-15 plemenic, což při jejich skvělé reprodukci a dlouhověkosti by neměl být velký problém i bez použití sexovaného spermatu. Jistě se postupně přihlásí i potřeba zjednodušení dojicího procesu. O tom dopředu už pan Křivánek pochopitelně přemýšlí. Rozhodně však chce zachovat chov s poctivou tradicí kvalitních a co nejpřírodnějších výrobků a postupů, i když to nemusí být zrovna s nálepkou BIO. Přemýšlí také o produkci méně alergického A2 mléka, které má zajímavou poptávku v zemích jako je např. Nový Zéland, Austrálie, USA, Velká Británie, Nizozemí či Čína. Je to mléko dojnic, které výhradně produkují tak zvaný beta kasein pouze typu A2A2, který dle řady studií nepůsobí u některých vnímavých lidí travicí a zažívací potíže. Právě normandské plemeno se svou příznivou genetickou výbavou a zvláště pak chovatelský program normandského svazu v ČR tuto možnost zavedl a velmi podporuje.

Normandky u Pavla Křivánka v pozadí s hradem Buchlov.