Odložená NVHZ v Brně konečně přichází. A to v respirátorech! 5.9. - 8.9.2021

čas vložení: 14.8.2021, 23.21

     Upřímně zveme všechny zájemce i milovníky normandského skotu k návštěvě výstavy a stánku Normandského svazu! Uvidíte vždy po 15.hodině odpolední komentované přehlídky normandek v ringu! Navíc pak ve středu 8.9. můžete shlédnout soutěžní přehlídku normandského skotu hodnocenou domácími specialisty z Rady plemenné knihy. To od 10.00 hodin v předvádišti dojeného skotu. 

 

 Na co se můžete na výstavišti těšit? Kromě vybrané zemědělské techniky především na předváděná hospodářská zvířata různých druhů a rozličných plemen. Program jednotlivých ringů najdete na internetu.

Náš Normandský svaz vás rád přivítá a zve k návštěvě svého stánku, kde kromě obvyklé propagace a informací o plemeni bude možné také ochutnat a2 mléko v BIO kvalitě od normandek z pastvy v Čabové a nově též nefalšovanou normandskou a2 zmrzlinu.

K vidění budou každý den normandská telata, dojnice a jalovice ze dvou produkčně zcela odlišných chovů s cílem poukázat na ohromnou přizpůsobivost a univerzálnost normandského skotu.

Jednak budou ze známého nízkonákladového BIO chovu Statek Zaoral, zpracovávajícího BIO mléko na různé výrobky včetně výtečných polotvrdých sýrů, ale i třeba na zmíněnou a2 zmrzlinu. Toto stádo coby normandská vlajková loď pro ČR vzniklo křížením z holštýnského skotu, kterému se v tvrdších, ekologicky pojímaných, podmínkách prostě reprodukčně nedařilo. Nyní se blíží stádo k cíli, do finále, kterým je získání statutu „Normandský a2 certifikát“ pro majitele 100% a2 geneticky založených a produkujících zvířata.

Jako protipól pak zde budou k vidění samice z konvenčního chovu pana Romana Klouzy, které naopak pocházejí z křížení s českou strakou a jejichž představitelky významnou měrou přispěly k značnému nárůstu užitkovosti mléka na farmě během posledních let. Například zde bude dojnice RK-Radim Magda, představitelka F1 generace s denní užitkovostí na 2.laktaci 57 kg mléka nebo prvotelky F2 generace s užitkovostí na první laktaci až 40 kg mléka.

Jsou k dispozici i výborné zkušenosti chovatelů masného skotu s využitím skvělých mateřských vlastností včetně mléčnosti normandek ve stádech bez tržní produkce mléka, kde k dalším cenným devizám patří i mimořádně snadná ovladatelnost a klidnost. 

Normandka ve špičkovém chovu Limousinů u Papáčka  

V TOP chovu Limousinů u Papáčků              Nachytaní na hruškách

A v neposlední řadě jsou k dispozici také překvapivé, ale doložené zkušenosti z ČR s využitím přilití normandské krve do vysoko produkčních holštýnských stád na reprodukčně problémové plemenice. Kromě zachování výše produkce mléka se zde významně zvyšují mléčné složky, a především pak o jednu celou laktaci delší dlouhověkost.

Ohromná šíře variability a přizpůsobivosti normandského skotu by měla být tou hlavní myšlenkou, kterou chce Normandský svaz oslovit chovatelskou veřejnost a podtrhnout tak jedinečné schopnosti tohoto unikátního plemene.

     Závěrem jen připomínáme, že ke vstupu na výstaviště je třeba dodržet hygienické předpisy týkající se covidové situace. To znamená mít u vstupu k případné kontrole potvrzení O-N-T, tedy buď ukončené očkování či prodělaná nemoc, nebo negativní test (platný antigen či PCR). Pohyb po výstavišti v halách pak s respirátorem.

    Můžete-li nenechávejte to na poslední chvíli, ačkoliv bude i možnost si u hlavního vstupu nechat udělat antigenní test.